עיצוב נגיש באתרים ממשלתיים

בשנים האחרונות זכו מרבית אתרי הממשל למתיחת פנים משמעותית ובניגוד לשם הרע שיצא להם בעבר,
שינוי גודל הפונט - אתר נגיש רובם כבר מוצגים כראוי על כלל הדפדפנים הפופולאריים בשוק (כרום, פיירפוקס ואינטרנט אקספלורר בגרסאות 9 ומעלה). מעבר לתאימות לדפדפנים שונים, חוק חדש שאושר על ידי הכנסת דורש מכל האתרים הממשלתיים ואתרים אחרים אשר מספקים מידע לציבור, להיות נגישים גם לבעלי מוגבלויות (למרות שבישראל "רק" 18% מן האוכלוסייה מוגדרת ככזו בעלת מוגבלות ברמה כזו או אחרות, ההערכות הן כי אחוז האנשים שמתקשים לגלוש באתרי אינטרנט בלתי נגישים הוא גבוה הרבה יותר).

כאשר עיצבנו את אתר "עוז" ואת אתר שגרירות ישראל באנקרה במסגרת העבודה בחברת Netwise, נתבקשנו לשלב בשני אתרים אלו אלמנטים אשר יעזרו גם למי שמוגבל לקויות ראייה לקרוא אותם בנוחות. לשם זאת השתמשנו בשתי תכונות עיקריות : גדלי פונטים אופטימאליים וניגודיות גבוהה.

גדלי פונטים

כל הפונטים בהם השתמשנו הם בגודל 12 נקודות ומעלה, כך שאין זה משנה באיזו רזולוציה מוגדר שולחןהעבודה של המשתמש או מה גודל המסך שלו, הטקסט תמיד יהיה קריא. מעבר לכך, ניתן להגדיל ולהקטין את הטקסט באמצעות קישורים הנמצאים בחלק העליון של המסך.

יש לציין כי למרות שלרוב הדפדפנים כיום יש אפשרות להגדיל ולהקטין את גודל הטקסט באופן עצמאי, אפשרות זו בדרך כלל מגדילה את כל האלמנטים בדף, כולל תמונות וסרטונים, כך שהדפדפן נעשה איטי יותר וגוזל יותר זיכרון מן המחשב. לעומת זאת, הגדלה של הטקסט בלבד אינה גורמת לתופעות הלוואי האלו.

ניגודיות גבוהה

ניגודיות גבוה בין צבע הטקסט לצבע הרקע חשובה מאוד למי שסובל מליקוי כזה או אחר של עיוורן צבעים וצבעים דומים אחד לשני עלולים להיראות לו זהים, כך שהטקסט נבלע בתוך הרקע. על מנת לגרום לכך שכל שילובי הצבעים באתר יהיו בעלי ניגודיות גבוהה, השתמשנו בתוכנה מיוחדת אשר בודקת את התאמת הצבעים לסוגים שונים של עיוורון צבעים.

ניגודיות גבוהה באתר אופק

ישנם מספר אלמנטים נוספים שאנו מקפידים עליהם כאשר אנחנו מעצבים אתרי אינטרנט, וגם בהם יש על מנת לתרום לנגישות האתר, ביניהם :

  • שימוש בתפריטי ניווט קלים וברורים ללא כפילויות וללא שימוש יתר בתפריטי משנה
  • אספקת טקסט חלופי לתמונות
  • סימון ברור של קישורים והפרדתם מהטקסט הרגיל על ידי חיצים או צבע שונה
  • ריווח של העמוד ויצירת הפרדה ברורה בין חלקי הדף השונים
  • שמירה על אחידות לאורך כל דפי האתר

במידה ואתם מעוניינים לעצב אתר נגיש או להנגיש את האתר הקיים שלכם באמצעות שינוי העיצוב הקיים שלו מן היסוד, פנו אלינו עוד ונשמח לסייע לכם בכך.

מחשבה אחת על “עיצוב נגיש באתרים ממשלתיים

  1. פינגבאק: Jay

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים